skip navigation
Home Associations Standings Schedule Documents Board Links

District 5 2007 - 2008 Play-offs

Buffalo takes State Girls U14A Consolation Title

Congratulations!

District 5 State Tournament Qualifiers

Buffalo Junior Gold B
Buffalo Girls U14A
Buffalo Girls U12A

West Regional Play-off Seedings from District 5

Minnesota Hockey West Regional Tournaments:  Feb 29 - Mar 2
Bantam A:  Sartell (D5 #1), Crow River (D5 #2), Held in Willmar
Bantam B:  Buffalo (D5 #1), Mound Westonka (D5 #2), Held in Sartell
Pee Wee A:  Buffalo (D5 #1), Mound Westonka (D5 #2), Held in Brainerd
Pee Wee B:  Mound Red (D5 #1), Crow River (D5 #2), Held in Wadena
Girls U12B:  Willmar (L5 #1), Cold Spring (L5 #2), Held in Hutchinson
Jr. Gold B:  Buffalo (Maroon Regional #9), Held in St. Paul Highland Park
Girls U14A Buffalo (L10 #1), Held in N St. Paul Polar Arena
Girls U12A Buffalo (L10 #1), N Wright County (L10 #4), Held in Phalen Arena

District 5 Play-Off Champions

Bantam A:    Crow River
Bantam B:   Mound Westonka
Pee Wee A:  Mound Westonka
Pee Wee B:  Crow River
Girls U12B:  Cold Spring
Pee Wee C:  Mound Westonka

Play-off Information

Play-offs are held for Bantam, Pee Wee, and Girls U12 leagues.  League and play-off tournament champions for the Bantam A, Bantam B, Pee Wee A, Pee Wee B, and Girls U12 leagues will be seeded into the Minnesota Hockey West Regional tournament for that level.  Minnesota hockey does not hold regional tournaments at the C level.

League regular season champions are placed into regional tournaments as the #1 seed from District 5.  All remaining teams are seeded into a single elimination district play-off tournament.  The play-off champion becomes the #2 seed into the regional tournament. Pee Wee C regular season champion is included in their play-off.


Official League Standings

The standings section of the website page does not reflect District 5 tie-break rules. Official league standings are posted below:

League Champions

Bantam A League Champion Sartell
Bantam B League Champion Buffalo
Pee Wee A League Champion Buffalo
Pee Wee B League Champion Mound Red
Pee Wee C League Champion STMA
Girls U12B League Champion Willmar

Tie Breakers:
Bantam A  Crow River and Hutchinson
- Crow River 6 pts and Hutchinson 2 pts in head-to-head
Bantam A  MAML, Mound Westonka, Buffalo
- First tie break in 3-way is most wins in team play - eliminates Buffalo
- MAML 5 and Mound Westonka 1 in head-to-head
Bantam B Mound Westonka and River Lakes
- River Lakes 4 and Mound Westonka 3 in head-to-head
Bantam B MAML and Hutchinson
- MAML 4 and Hutchinson 4 in head-to-head
- MAML 6 and Hutchinson 4 in league game wins
Pee Wee A Crow River and Sartell
- Crow River 4 and Sartell 3 in head-to-head
Pee Wee B Buffalo and MAML
- MAML 4 and Buffalo 3 in head-to-head
Pee Wee C  Sartell and River Lakes
- Sartell 5 pts and River Lakes 2 pts in head-to-head
Girls U12  Mound Westonka and Litchfield / DC
- Mound Westonka 5 and Litchfield / DC 3 in head-to-head

* total pts calculated as +2 for win, +1 for tie, +fair play points

test

test

Should you Smile for the team picture?