skip navigation
Home Associations Standings Schedule Documents Board Links

District 5 Play-Offs

Congratulations to Girls U15B State Champion Litchfield/DC

Congratulations to State Tournament Qualifiers

Girls U15B - Litchfield / DC

Congratulations to District 5 Play-Off Champions and Region Tournament Qualifiers

Region tournaments are at various locations throughout the state and will take place from March 19 - 21.  (x) indicates how teams finished in District 5 regional qualifying tournament and corresponds to their seeding from D5 into the regional tournament.

Bantam AA: STMA (1), St. Cloud (2)
Bantam A: Sartell (1), River Lakes (2), Monticello Moose (3)
Bantam B: Buffalo (1), STMA (2), Sartell (3)

Girls U15A: N Wright County (1), Buffalo (2)
Girls U15B: Litchfield / DC (1), Sartell / Sauk Rapids (2), N Wright County (3)

Pee Wee AA: STMA (1), Sartell (2), Buffalo (3)
Pee Wee A: Litchfield / DC (1), River Lakes (2), Monticello Moose (3)
Pee Wee B1: Monticello Moose (1), River Lakes (2), St. Cloud Red (3)

Girls U12A: N Wright County (1), Hutchinson (2), Buffalo (3)
Girls U12B: Sartell / Sauk Rapids (1), N Wright Cty Red (2), Willmar (3)

District 5 Pee Wee B2 Tournament

Champion - STMA B2 Gold

Second Place - Monticello Moose B2 Red

Third Place - Monticello Moose B2 Black

Play-Off Information

Play-offs are held for Bantam, Pee Wee, Girls U15, and Girls U12 leagues.  Participating teams are seeded into a double elimination Regional Qualifying Play-Off. Regional tournament entry awards for Bantam AA, Bantam A, Bantam B, Pee Wee AA, Pee Wee A, Pee Wee B, Girls U15B, Girls U12A, and Girls U12B district playoff teams will be identified in posted brackets once play-offs begin.  Pee Wee B teams not participating in the Regional Qualifying tournaments are seeded into a double elimination District Tournament which will start on March 19th.  Girls U15A tournament is being hosted by District 10

Play-offs dates: Mar 5, 7, 8, 12, 13, with Championship Day on Mar 14

Championship games will all be played at the Municipal Athletic Complex (MAC) in St. Cloud on Sunday March 14th.  Come for a game, Stay for the day.

PLEASE be at the rink ready to play 15 minutes prior to the scheduled game time.  If we run early we WILL start to help avoid any delays caused by overtimes.




Standings Tiebreakers

Bantam A
Moose vs River Lakes
- Moose wins in Head-to-Head 3 vs 1

Bantam B1
Sartell B1 vs STMA B1
- Tied in Head-to-Head 4 vs 4
- Tied in Most Wins in League Play 6 vs 6
- Tied in Fewest Losses in League Play 3 vs 3
- Tied in Fair Play Points 9 vs 9
- Sartell wins in goal differential vs STMA B1 by +2

Girls U12A
Hutchinson vs North Wright County
- Hutchinson wins in Head-to-Head 5 vs 3

Pee Wee B1
Willmar vs Buffalo B1
- Willmar wins in Head-to-Head 3 vs 1

Pee Wee B2
St. Cloud Black vs Sartell B2
- Tied in Head-to-Head 2 vs 2
- Tied in Most Wins in League Play 5 vs 5
- Tied in Fewest Losses in League Play 4 vs 4
- Tied in Fair Play Points 10 vs 10
- Tied in Goal Differential Head-to-Head at 0
- St. Cloud Black wins in Goal Differential vs League +10 vs +9

River Lakes B2 vs STMA B2 Blue
- River Lakes B2 wins in Head-to-Head 3 vs 1

Buffalo B2 vs STMA B2 White
- Buffalo B2 wins in Head-to-Head 3 vs 1

D5 Play-off Overtime Rules for Bantams , Peewees, Girls 15U and Girls 12U

In case of a tie at the end of regulation playing time, the teams shall change goals, and sudden victory overtime play shall ensue using the following format:

a) Two (2) minute rest
b) Ten (10) minute OT period will take place 6 on 6
c) Two (2) minute rest
d) Ten (10) minute OT period will take place 6 on 6
e) Resurface, if at the discretion of the Referee is needed, will take place after 2 OT periods.

This format will continue until a winner is found.


Play-off Summary of Responsibilities

The District 5 Play-offs are very similar to regular season with only a few changes:

1.  Bring your stickers for the scorebook, or be prepared to write in the names of the players.
2.  Host Associations are required to provide a clock operator.
3.  The penalty box is staffed by one adult from the home team, and one adult from the visiting team.  The home team also provides an official scorekeeper (scorebook).  Home team is the highest seed or the top team in the bracket if teams not seeded at start of tournament.
4.  Host Association will call/e-mail/text game results in as listed in directions found on play-off tab page of this website.
5.  Home team mails score sheet in.
6.  Host Association is obligated to comply with MN Hockey's medical attention requirements.  (Page 31 of MN Hockey Handbook)  Association can submit documentation to the District for reimbursement of up to $30/per game.

Triple check the brackets/game times/locations to make sure that everyone on your team is prepared.

Playoff Hosts

Please post a bracket of the tournament in the arena for reference for  the teams.

 When games are complete please email scores of the game to d5hockeyscheduler@gmail.com   Additional send final score text to (615) 491-8863 ASAP (yes area code 615 is correct) as then we will update the website for all.   Be sure to include level (Bantam A, etc) along with team names and score in the message